DIY

DIY: Vaippakakku

Heh, enpä olisi uskonut, että tällaisen DIY-ohjeen täällä blogissa jaan, mutta kyllä! Nyt siis luvassa ohjeet vaippakakkuun 🙂 Minulla oli ilo päästä kokoamaan vaippakakku ystäväni babyshowereihin ja ajattelin, että näistä ohjeista voisi olla apua myös muille. Itsekin jouduin etsimään apua kyseisen ”kakun” tekoon ja keksin, että siiman avulla projektista selviää suht helposti ja vaivattomasti. Tässä siis minun versioni vaippakakusta!

 

  1. TARVIKKEET
  • teippiä
  • siimaa
  • vaippoja
  • liimaa
  • sakset
  • pahvia
  • talouspaperirulla sekä vessapaperirulla
  • söpöjä lahjoja
  • sellofaania ja koristenauhoja

Itse käytin operaation alta 70 vaippaa. Ihan tarkkaa määrää en muista, mutta jotain tuota luokkaa se taisi olla. Jokaisesta vaipasta kiersin tuollaisen pötkylän ja sidoin sen siimalla kokoon.

 

vaippakakku

 

2. VAIPPAKAKUN POHJA

  • Teippaa talouspaperirulla ja vessapaperirulla yhteen.
  • Leikkaa pahvista kakulle alusta.
  • Leikkaa pahvin keskellä reikä ja liimaa talouspaperitötterö reikään kiinni. Itse myös teippasin viritelmän kunnolla paikoilleen, jotta se pysyisi paremmin pystyssä. Näin jälkeen päin käyttäisin myös valkoista pahvia, tai kääntäisin edes pahvisen pinnan ylöspäin, koska nyt tuo punainen pahvi jäi vähän hassusti vilkkumaan valmiin vaippakakun alta.

 

vaippakakku

 

3. VAIPPOJEN KOKOAMINEN KASAAN

  • Kokoa vaippoja pahviputkilon ympärille ja kiinnitä jokainen kerros siimalla yhteen. Vaipat kaatuilevat helposti, joten siima pitää ne kätevästi kasassa, muttei kuitenkaan erotu häiritsevästi.

 

vaippakakku

vaippakakku

 

4. VALMIS KAKKU

  • Kun kakku on valmis, pujota lahjat siimojen väliin.
  • Lisää myös koristenauhaa kakun ympärille. Myös koristenauhan väliin voi pujotella lahjoja.

 

vaippakakku

vaippakakku

vaippakakku

 

5. PAKETOINTI

  • Lopuksi kääräise kakku sellofaaniin ja tadaa! Valmista tuli!

 

vaippakakku

vaippakakku

 

Ei tämä siis mitään hirveän hankalaa puuhaa ole! Itseasiassa ihan hauskaa 🙂 Kivoja babyshowereita tuleville äideille :))

 

 

Yksi kommentti

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *