2-v synttärit ja tarjoilu
2-vuotiaan syntymäpäiväjuhlat ja tarjoilut
Täällä vietettiin vasta suurta juhlapäivää, eli 2-vuotissyntymäpäiviä! Tämä on nyt toinen kerta, kun pääsen järjestämään tällaiset juhlat ja taasen se kyllä yllätti, että kuinka paljon hommaa tämä vaatii! Tykkään siis todella paljon järjestää juhlia ja touhuta, ja tälläkin kertaa opin taas uutta. Ainakin sen että: ”tee enemmän valmiiksi edellisenä päivänä”, heh!
Juhlapäivää koristivat ilmapallot ja ”Happy Birthday” -viiri ruokapöydän ikkunassa. Ison kultaisen pallon kaveriksi ostin vielä 3 kappaletta samaan sävyyn sopivia tavallisia heliumtäytteisiä ilmapalloja. Viiri oli itseasiassa sama kuin viime vuonna, sillä säästin sen tulevia juhlia varten. Viime vuoden 1-vuotissyntymäpäivä postauksen löytää linkistä ”1-vuotissynttärit: koristelut ja tarjottavat”. Siellä näkyy myös tämä kyseinen viiri.
Syntymäpäivä juhlien tarjottavat
Tässä esiteltynä meidän syntymäpäiväjuhlien menu:
- Oreo-juustokakku
- Suklaamuffinsit
- Munkkitikkarit tomusokeri ja nonparelli kuorutuksella
- Kanttarelli-/pekonipiirakka
- Poropiirakka
- Pesto-/pinjansiemen-/tomaatti-/mozzarella-/aurinkokuivattutomaatti-/basilikasalaatti
- Sipsiä & dippiä
- Karkkia
- Mansikoita ja vadelmia
- Myöhemmin illasta grillasimme hampurilaisia
Oreo-juustokakku ohje
Oreo-juustokakun reseptin löysin Kotilieden Kaakao kermavaahdolla -blogista, ja se oli kyllä superhelppo tehdä! Myös maku oli todella hyvä! Suosittelen ehdottomasti, sillä tämän pystyy tekemään illanistujaisiin tms. jo edellisenä päivänä. Ainoastaan koristelu jää itse ”pääpäivälle”, joka on sitten jo supernopea tehdä.
Kuten alla olevasta kuvasta näkyy, niin täyte on ihanan kuohkeaa ja pysyy hyvin kasassa. Nam nam, alkoi taas jo heti tehdä mieli kyseistä kakkua, heh!
Tässä ohje oreo-juustokakkuun ja lisää vinkkejä voi käydä katsomassa Kaakao kermavaahdolla -blogista.
Itse tein ohjeen 26cm ja 24cm vuokaan ja molemmat onnistuivat hyvin, vaikka määrät olivat mitoitettu 28cm vuokaan.
Pohja:
- 300g Oreokeksejä
- 50g Voita
Murustele keksit pieneksi ja lisää niihin sulatettu voi. Painele seos vuokaan, jossa on leivinpaperi pohjalla.
Täyte:
- 250g Mascarpone juustoa
- 8dl vispikermaa
- 2dl tomusokeria
- 2 tl vaniljasokeria
- 0,5 dl tummaa kaakaojauhetta
- 300g pilkottuja/murskattuja oreokeksejä (voi jättää osan hieman ronskimmankin kokoiseksi)
Nostiska mascarpone ja vaahdota toisessa kulhossa vispikerma. Lisää vispikermaan tomusokeri ja vaniljasokeri. Sekoita mascarpone sekä vispikerma yhteen, ja lisää kaakaojauhe ja murskatut keksit. Kaada seos vuokaan ja tasoita. Laita yön yli jääkaappiin. Lopuksi koristele kakku oman mielen mukaan oreokekseillä, vaahtokarkeilla, marengilla, kermavaahdolla yms. ihan millä haluat! Nauti.
Muffinsit tein jo edellisenä päivänä ja kuorrutteen tein tietysti vasta juhlapäivänä. Menin tällä kertaa helpoimman kautta, nimittäin käytin Sunnuntain kakku- ja muffinsimix pussia. Pussin sisältöön lisättiin vain vesi ja öljy. Viime vuonna tein myös taikinan itse, mutta nyt oikaisin ja mielestäni noita tuli todella hyviä, eikä yhtään teollisen makuisia.
Suolaiset piirakat onnistuivat todella hyvin ja niistä tuli ihanan herkullisia. Nämä tosin olisi voinut tehdä valmiiksi jo edellisenä iltana, sillä nyt juhlapäivälle jäi aika paljon hommaa. Kynttilä muuten on pattereilla toimiva ja se olikin mainio juhlapöydässä, jossa muutenkin on paljon kaikenlaista esillä. Nyt kynttilä antoi kivasti tunnelmaa, mutta kenenkään ei tarvinnut varoa sitä, eivätkä sen ylä puolella olevat kukkaset olleet mitenkään vaarassa, vaikka ”kynttilä” niiden alapuolella olikin.
Munkkitikkarit
Munkkitikkarit olivat ehkä liikaa, sillä niiden kanssa meinasi tulla aikamoinen kiire. Lisäksi tomusokerikuorrutus meni hieman löysäksi ja oli aika hankala saada kauniisti munkin päälle. Kiitos kuitenkin apukäsille, jotka näitä väkersivät! Lapset kyllä tykkäsivät muumipilleihin väsätyistä herkkutikkareista 🙂
Myöhemmin iltapäivästä/illalla grillasimme juhlaväelle vielä hampurilaisia, mutta niistä en enää muistanut ottaa kuvia. Mussutin vain tyytyväisenä hampparit menemään ja kamera unohtui täysin. Taisi olla niin hyvää 🙂
Sunnuntaina oli kaunis ilma ja kävimme ottamassa ulkona kaksivuotiskuvat kauniilla kartanoalueella. Pallot lähtivät tietysti mukaan ja kuvista tuli tosi kivoja.
Oli kyllä ihana päivä! Ensi vuonna sitten taas uudet kujeet!
Seuraatko jo näitä? instagram // facebook // pinterest // hurmaavanvalkeaa@gmail.com
3 kommenttia
Milla Sukhimatoilta
Oi ei, näistä juhlista ei kannata tulla lukemaan nälkäisenä 🙂 Ihania kuvia, varmasti kaikille ikimuistoiset juhlat!
Hanna
Oi joo, totta! 😀 Oli kyllä todella ihanat juhlat ja päivänsankari oli niin tohkeissaan 🙂
Paluuviite: